מתנות לסינים

הבאת מתנות לסינים בעת ביקור עסקי בסין או אירוח משלחות מסין בישראל היא חלק מפסיפס של יצירת קשר חיובי עם האורחים מסין. כאשר אתם נוסעים לסין לפגישה עסקית רצוי שתהיה לכם מתנה לתת אם יעניקו לכם מתנה, ואין כמו לפתוח קשר באווירה טובה בעת אירוח משלחת מסין.

עד כמה חשוב לתת מתנות לסינים

הבאת מתנה לסינים ובכלל טקס החלפת מתנות הייתה ונשארה חלק מהתרבות הסינית אך כיום התשובה לדילמה האם להביא מתנות לסינים (בעת ביקורם בארץ או ביקור עסקי בסין) לא כזאת חד משמעית

הבאת מתנות לסינים אינה חיונית כבעבר אך עדיין מקובל לתת מתנות לסינים במיוחד בתחילת מערכת קשר עסקי . כולם אוהבים מתנות ,גם הסינים ולכן  מתנה סימלית תעניק  טוויסט חיובי

הסינים כיום מצפים פחות למתנה כי הם מאמצים יותר ויותר את התרבות המערבית ונוהגים בסלחנות במפגש עם אנשי עסקים מערביים. כמו כן בשל אווירת המיאוס מהשחיתות הקיימת בסין יש פחות לגיטימציה של לקיחת מתנות ,בעיקר מתנות יקרות ערך ונהנתניות והלחץ החברתי מופנה במיוחד כלפי משלחות ממשלתיות. אם אתם רוצים להיות פוליטיקילי קורקט בעניין הבאת מתנה לסיני, תנו לו מתנה סימלית שתעביר את המסר הנכון.אגב גם לסינים יש את הגירסה ה"פולנית" של "לא הייתם צריכים" כשהוא מקבל מתנה, סוג של סירוב לקבל והתרצות .זאת כדי לא להראות נלהב מדיי ולעוט על המתנה, עניין של נימוס. הטקסיות הזאת מקובלת  יותר בין חברים ופחות מול אנשי עסקים ומשלחות.

מה מביאים מתנה למשלחת סינית

האם כשמדובר באירוח משלחת שלמה מסין צריך להביא מתנה לכל אחד מהמשלחת?

 תלוי בגודל המשלחת ולעיתים בנסיבות ובסוג המשלחת

אם מדובר במשלחת מאוד גדולה אז אין צורך להביא לכל אחד מהסינים מתנה נפרדת, מביאים לראש המשלחת (כמובן לאחר שווידאתם היטב מי הוא ראש המשלחת). אם מדובר במשלחת מצומצמת אז רצוי להביא לכל אחד מחברי המשלחת מתנה ולראש המשלחת מתנה מעט גדולה יותר.בכל מקרה עט עם לוגו החברה תוערך על ידי סינים בדיוק כשם שהם מאוד אוהבים לקבל ולתת כרטיסי ביקור  רשמיים..

מה לא לתת כמתנה לסינים

מתנות שלא כדאי להביא לסינים כלומר מתנות שנחשבות לבעייתיות הן מתנות שהגייתן נשמעת כמו ביטוי עם משמעות לא טובה בסינית כמו למשל מטרייה, נעליים, שעון קיר .

מתנה כמו כובע ירוק גם היא רעיון לא טוב לנתינה שכן כובע ירוק נחשב לסמל של גבר נבגד .עד היום אומרים בסינית "אישתו שמה לו כובע ירוק". מה עוד לא להביא לסינים – סכין ,אולר או כל דבר חד שמסמל לחתוך את הקשר. יש כאלה שיגידו שלא לתת מתנה שמורכבת מרביעיות (4 נשמע בסינית כמו מוות)  

אילו מתנות כדאי לתת לסינים

מתנות שמתאימות לסינים ביוחד הן מוצרים בעלי אופי ישראלי כמו למשל מוצרי ים המלח (טיפוח לנשים אך גם לגברים) , סבון עבודת יד ,ספר תמונות מהאוויר של ישראל בסינית, יין ישראלי טוב, שמן זית ישראלי טוב. מתנה שיש בה ערך ייחוד מאוד תוערך למשל יין שזכה באיזשהו פרס או מקום ראשון  וזה רשום על היין או על האריזה יעשה הרבה יותר רושם מאשר יין שהוא אפילו יוקרתי יותר אבל שלא זכה .

מוצר המתהדר באופי ישראלי, באורגניות (למשל סבון טבעי) או בערכים מיוחדים כמו מוצרי ים המלח. חשוב מאוד לרשום להם את הייחודיות או ה"סיפור" של המוצר, זה עושה להם את זה מאוד.

חשוב מאוד לשים דגש על האריזה, אריזה חשובה לא פחות מהמתנה עצמה . צבעים האהודים במיוחד על סינים הם אדום וזהב ולכן יהיה נחמד אם האריזה תהיה בצבעים הללו אך זה לא קריטי.

האם להביא שוקולד? עבור מבוגרים שוקולד הוא מתוק מדיי אך  אצל צעירים מתחת לגיל  40 זאת בהחלט אופציה ,הם אוהבים משהו שמשדר עדכניות.

עוד רעיונות למתנות לסינים – לקחת אותם לייקב בוטיק ,להכניס אותם לחדר VIP (חשוב שידעו שהם נכנסים למתחם VIP או "פרטי" כלומר שאתם עושים להם כבוד ואז לתת להם שי יין בוטיק ישראלי.

מוצרים עם לוגו של החברה הם גם מתנה סימלית נחמדה, אפשר להביא למשל עט מהודר עם לוגו.

כמובן אפשר להביא מוצרי יודאיקה אך יש לקחת בחשבון שהמתנה תתאים לסיטואציה, לא תהיה יקרה מדיי במיוחד מה לתת מתנה לאורח סיניבמקרים של משלחת ממשלתית ושלא תביך את האורחים.